V Česku se znovu staví sklady. A ve velkém

Po ekonomické krizi z roku 2008 a vleklém „pokrizovém“ období se v České republice konečně zase začíná stavět. Jen v roce 2014 u nás vzniklo přes 350 000 m2 skladových a výrobních ploch, což je o třetinu více, než vloni a o dvě třetiny více, než předloni. A bude ještě lépe.

Vede Praha a střední Čechy

Nejvíce výreal-spektrum_sklad-1robních a skladových hal v loňském roce vyrostlo v Praze a Středočeském kraji – v součtu přes 60 % z celkového objemu. Dále v pomyslném žebříčku figurují Plzeňský a Jihomoravský kraj.

Mezi nejvýznamnější projekty patří např. skladová hala v parku P3 Prague D8 pro společnost VF Corporation (39 200 m2), sklad v CT Parku Brno II. pro společnost FEI (33 100 m2) nebo přestavba objektu v CT Parku Žatec pro firmu Grammer (22 000 m2).

Letos investice ještě porostou

V roce 2015 by měl být celkový objem nově postavených skladových a výrobních hal ještě vyšší, než vloni. Největší podíl na tom bude mít připravovaný sklad Amazonu, který si už v posledním kvartále roku 2014 pronajal přes 130 000 m2 skladových ploch v Dobrovízi u Prahy. Dalším významným projektem letošního roku je logistická základna oděvního řetězce Primark, která se staví u Tachova. Ta bude mít rozlohu 51 900 m2. Nový sklad o výměře asi 30 000 m2 hodlá letos v parku Jirnech otevřít i Mall.cz.

Celková plocha skladových hal v Česku přesáhne 5 milionů m2.

Firmy se musí přizpůsobovat trhu

Důvodem rychlé výstavby a obrovského zájmu o nové skladové prostory je zejména snaha maloobchodních společností zkracovat dobu dodání a snižovat náklady na dopravu. Čím dál  více zákazníků totiž dnes nakupuje přes internet – a cena dopravy společně s rychlostí dodání patří ke klíčovým faktorům, na základě kterých se zákazníci rozhodují.

Mít v Česku vlastní sklad je pro větší firmy na českém trhu nutností. Širokou nabídku výrobních a skladových prostor najdete třeba v brněnské realitní kanceláři Real Spektrum a.s., případně na jejím specializovaném portálu czcproperty.cz, který se na tento druh nemovitosti přímo zaměřuje.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>