Důležitost definice firemních procesů

Jak organizovat práci svoji nebo svých kolegů ? každý kdo se podílí na řízení firmy či vedení teamu, si musí vytvořit vlastní postup, jak řídit nejen sám sebe ale i druhé. Při řízení naší společnosti používám tzv. procesní řízení, tedy definici pracovních procesů.

Jak definovat proces ?
Každá činnost, která se provádí opakovaně má mít definovaný postup prací – jednotlivých kroků – tedy proces. Používáme to na tak elementární činnosti, jako je třeba založení nového zákazníka do IS. Výhodou je, že se každý ve firmě může kdykoliv podívat z jakých kroků se daný proces skládá.  K procesům lze rovněž návazat příslušné znalosti jak tyto kroky plnit. Dále pro proces definujeme tzv. "odpovědnou osobu", která proces udržuje, kontroluje a  má na starosti jeho opětovné zlepšování a zvyšování efektivity.
Pokud se pustíte do tvorby firemních procesů, odměnou Vám bude přesný řád pro jednotlivé činnosti, přesně uložená data a definované pracovní postupy. Na začátku je to časová investice, která se vám postupem času několika násobně vráti.

Velmi pěkně a zábavnou formou na realném příběhu firmy, je vysvětlena nutnost definice firemních procesů na DVD "Firma, která  přežije" – název mluví sám za sebe a DVD pojednáva o nutnosti definice procesů uvnitř firmy. Dal by se rovněž shrnout slovy : "doba kdy si každý dělal ve firmě jednu stejnou věc po svém, je nenávratně pryč"  …v úspěšných firmách samozřejmně  🙂

FIRMA, KTERÁ PŘEŽIJE

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>