Nechci mít adresu na úřadě
Štítky: poskytnutí trvalého pobytu
Každý občan České republiky má v souladu se zákonem č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (dále jen zákon o evidenci obyvatel) adresu trvalého pobytu.
Tato adresa je u většiny z občanů totožná s adresou jeho trvalého bydliště. Není důležité, zda nemovitost na této adrese vlastní nebo je tam v pronájmu. Pokud však občan není vlastníkem dané nemovitosti, potřebuje souhlas vlastníka nebo oprávněné osoby k tomu, aby si na této adrese trvalý pobyt zřídil.
K zapsání uvedené adresy do registru obyvatel je tedy v každém případě zapotřebí souhlas oprávněné osoby, to je osoby, která je buď v katastru nemovitostí zapsána jako vlastník, nebo má platnou nájemní smlouvu na užívání dané nemovitosti k bydlení nebo ubytování osob.
Někdy se však občan může dostat do situace, která mu neumožňuje získání trvalého pobytu na adrese, na níž se fakticky zdržuje. Takovou situaci může zavinit třeba i obava z exekuce. V takových případech se velmi často občan hlásí k trvalému pobytu na příslušném místním úřadě.
Co ale dělat, když se ve výše popsané situaci ocitnete a hledáte například zaměstnání? Při přijímacím pohovoru po odborné stránce uspějete, ale nový zaměstnavatel nepovažuje bydliště na úřadě za důvěryhodné a nepřijme vás.
Takové případy řeší nová služba poskytnutí trvalého pobytu, kterou nabízejí např. Profispolečnosti.cz. Za výhodných podmínek u nich lze objednat poskytnutí adresy trvalého pobytu v Praze 1 nebo v Ostravě. Obě uvedené adresy jsou na prestižních místech a zajistí vám podstatně lepší reputaci než trvalý pobyt na místním úřadě a adresa v Praze 1 navíc umožní např. právo na získání rezidentské parkovací karty.
Jakmile uzavřete smlouvu o poskytnutí trvalého pobytu a zaplatíte příslušnou sazbu, můžete zažádat o nový občanský průkaz.