Pro koho je vhodná daňová evidence

Štítky:

Daňová evidence v podstatě nahradila jednoduché účetnictví, které bylo v České republice v roce 2004 zrušeno. Pro fyzické osoby to znamená, že mohou svou evidenci vést na obdobných principech, jako bylo původní jednoduché účetnictví. Právní rámec pro použití daňové evidence tvoří § 7b zákona o daních z příjmu.

Zjednodušeně řečeno, daňová evidence je soubor dokladů, který slouží ke stanovení základu daně z příjmu. Hlavní částí jsou údaje o příjmech a výdajích. Obsahuje rovněž údaje o majetku a závazcích.

Daňová evidence je určena pro všechny fyzické osoby, které podnikají, nepovedou podvojné účetnictví a své výdaje nebudou prokazovat paušálně procentem z příjmů. Je tedy pro subjekty, které nejsou účetní jednotkou ve smyslu Zákona o účetnictví č. 563/91 Sb., jejich obrat nepřekročil za minulý kalendářní rok 25 mil. korun, nejsou účastníkem sdružení a nejsou zapsány v Obchodním rejstříku.

Naopak daňovou evidenci nemohou vést osoby, které jsou účetní jednotkou a vedou tedy podvojné účetnictví, tedy právnické osoby, které mají sídlo na území České republiky, fyzické osoby -podnikatele zapsané v obchodním rejstříku, fyzické osoby, jejichž obrat přesáhl v předchozím kalendářním roce částku 25 milionů Kč a konečně ani fyzické osoby, které vedou podvojné účetnictví dobrovolně.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>