Začátek podnikání z právního hlediska

Štítky:

Dostali jste perfektní podnikatelský nápad a nemůžete se dočkat, jak na něm vyděláte? Držíme Vám palce, ale máme pár rad, jak nepřehlédnout právní aspekty celého podniku. Je totiž naprosto základní mít právní stránku věci pevně v rukou.

Váš projekt musí nejenom stoprocentně splňovat požadavky zákonů, vyhlášek a dalších právních předpisů, abyste se nedostali do konfliktu s úřady a neplatili např. zbytečné pokuty. Stejně důležité je mít na paměti, že uzavřené a podepsané smlouvy není snadné změnit, proto je nastavení smluvních vztahů třeba věnovat zásadní pozornost hned ze začátku. Velkou chybou je spolehnout se pouze na „dobré slovo“ obchodního partnera, není možné podcenit dokonce ani vztahy v rámci rodiny. Rozvodem manželství podnikatele, jehož firma nebo její součást, např. provozní prostory nebo kapitál, měla základ ve společném jmění manželů, může třeba pro podnikání znamenat nenapravitelné škody.

Podnikatel musí také v první řadě chránit svůj nápad, značku, zkrátka cokoli, na co se může vztahovat autorský zákon. Nezapomínejte proto na registraci průmyslového vzoru, ochranné známky nebo patentu. V současnosti se to týká také např. včasné registrace internetové domény apod. Pokud někdo jiný zaregistruje např. i ze spekulativních důvodů doménu, která by nejlépe vystihovala Váš podnik nebo projekt, budete mít zbytečné náklady s jejím odkupem nebo o ni zkrátka přijdete.

Velkou pozornost je třeba rovněž věnovat předpokládanému budoucímu rozvoji podniku, proto je nutno postavit dokumentaci tak, aby byla použitelná i na rozvinutou strukturu podniku v budoucnosti.

Zákonné povinnosti a další konkrétní podmínky daného podnikatelského odvětví musí samozřejmě každý podnikatel sledovat i v průběhu celého trvání projektu nebo existence firmy, aby se nedostal do rozporu se zákonem.

Pro podnikatele, kteří si nejsou jisti svými právními znalostmi a nechtějí nic v tomto ohledu ponechat náhodě, existují na trhu poradenské právní firmy, které jsou schopny zajistit komplexní právní služby od sepsání smluv a zakladatelských listin po zastupování klienta před úřady.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>