Chráníte dost svá data?

Štítky: ,

Firmy dbají na bezpečnost. Svá pracoviště chrání bezpečnostními zámky nebo dveřmi, ke vchodům nebo i do svých prostor umísťují bezpečnostní kamery nebo průmyslovou televizi. Návštěvníkům brání v pořízení jakýchkoli záznamů jejich prototypů apod.

Často ale podniky nevěnují dostatečnou pozornost ochraně vlastních dat. Přitom data obsahují nenahraditelné informace a představují tedy důležitá firemní aktiva. Je proto nanejvýš důležité zajistit jejich důkladnou ochranu.

Ochrana firemních dat může ovšem být velmi nákladná záležitost. Proto je důležité, aby každá firma znala cenu veškerých informací, která data v jejich informačních systémech obsahují. Investice do ochrany dat by měla odpovídat ceně dat a případnému riziku, které by jejich zneužití pro firmu znamenalo.

Na ochranu dat využívají firma nejrůznější firewally, je ale třeba zajistit také ochranu uvnitř těchto firewallů V dnešní době mobilních zařízení jako jsou tablety nebo chytré telefony může být snadné připojit k firemní síti soukromé zařízení a bez problémů zkopírovat tajná data. Zároveň dnešní „facebooková“ generace sděluje prostřednictvím sociálních sítí vše, a mezi toto „vše“ se mohou dostat třeba i hesla. Proto lze firmám doporučit také důslednou bezpečnostní politiku a výchovu zaměstnanců k bezpečnému chování na internetu. Zároveň je vhodné prostřednictvím vnitřních předpisů i technicky znemožnit připojení privátních mobilních zařízení, třeba notebooků, do vnitřní sítě firmy.

Zevní útoky, útoky počítačových hackerů, přicházejí často ze zahraničí a mají různé cíle, např. vyvolat strach o data, znemožnit funkcionalitu internetové stránky dané firmy nebo rovnou zcizit citlivá data. Může jít o seznamy klientů, jejich osobní údaje, čísla bankovních účtů a nejrůznější další informace.

Pokud pak hodláte investovat do externí firmy, která zajišťuje ochranu dat a provádí penetrační testy, je dobré oslovit firmu osvědčenou, která se bude vaším případem zabývat individuálně, postaví vašim informačním systémům ochranu na míru a neprodá vám komerční produkt, který ochrání pouze nejjednodušší a nejobvyklejší systémy.

Vždy je třeba zhodnotit cenu vlastních dat, hodnotu případného rizika a porovnat s výší plánované investice do opatření proti zneužití firemních dat.

1 komentář

 

Hana

20.12.2016

Myslí, že firemní data by se měla chránit v každém podniku. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit ochranu od https://www.safetica.cz/co-safetica-umi/ochrana-dat. Kvalita a jednoduchost je na prvním místě. Doporučuji.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>