Proč zakládat spolek?

Termín občanské sdružení byl zaveden československým zákonem č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů. Občanské sdružení vznikalo registrací stanov u Ministerstva vnitra. Od počátku roku 2014 se sdružení podle nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb. považují za spolky. K 1. lednu 2017musely spolky, dříve občanská sdružení, přizpůsobit ustanovením nového občanského zákoníku své názvy a stanovy. K tomuto datu započal proces postupné likvidace těch spolků, které se platné legislativě nepřizpůsobily.

V současnosti stále mnoho spolků neuvedlo všechny náležitosti do souladu s novou právní úpravou. Vypracování návrhu nový stanov v souladu s požadavky zákona zabere samozřejmě dost času, může se stát, že soud vrátí návrh na zápis spolku k doplnění nebo opravě, zkrátka zápis do spolkového rejstříku se stále odkládá a představitelé spolku riskují jeho likvidaci.

Pro ty zakladatele spolků, kteří nemají vlastní kapacity na zajištění veškeré administrativy předcházející zápisu spolku do veřejného rejstříku, existují servisní a poradenské firmy, které jsou připraveny zařídit veškeré právní kroky spojené se vznikem a založením spolku, návrhem stanov, volbou statutárních orgánů i podáním návrhu na vlastní zápis do spolkového rejstříku. Jednou z předních firem, které tyto služby profesionálně a rychle poskytují, jsou Profispolečnosti.cz s.r.o., a to prostřednictvím svého projektu Profineziskovky.cz.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>