S kým uzavřít obchodní smlouvu?
Štítky: obchodní partner
V dnešní době veřejných registrů umožňujících dálkový přístup a dostupnosti mnoha neformálních informací přes internet se zdá snadné zjistit si o potenciálním klientovi, dodavateli nebo obecně o obchodním partnerovi vše, co chcete vědět.
Děláte to ale důsledně?
Zodpovědní podnikatelé nebo naopak obezřetní klienti považují prověření solidnosti obchodního partnera za samozřejmý první krok k jeho výběru. Ne vždy je ale snadné zjistit skutečně vše a může se stát, že chyba v hodnocení potenciálního obchodního partnera přinese velké problémy ať firmě nebo soukromé osobě, která si od nesolidní firmy objedná zboží nebo služby.
Kde hledat informace?
Především v oficiálních veřejných rejstřících dostupných na internetu:
O existenci, adrese sídla a jménu jednatele se dozvíme v Administrativním registru ekonomických subjektů vedeném ministerstvem financí – ARES, http://wwwinfo.mfcr.cz/ares, který obsahuje základní informace z několika různých zdrojů, a Veřejném, dříve Obchodním rejstříku se Sbírkou listin – www.or.justice.cz, kde mají společnosti za zákona povinnost zveřejňovat své účetní závěrky.
Ze zveřejněných účetních závěrek podniků lze získat podrobné informace o hospodaření firem, např. o tržbách, zisku, úvěrech a jejich splácení a o stavu účtů. Pokud ale firma nezveřejňuje svou uzávěrku ve Sbírce listin nebo ji náhle zveřejňovat přestane, zamysleme se nad tím, proč tomu tak je.
Mezi důležité informační zdroje patří v tomto případě třeba dlužnické databáze, z nichž největší váhu mají informace o dluzích vůči zdravotním pojišťovnám. Společnosti se totiž přirozeně snaží platit nejprve pohledávky vůči státu a teprve ve druhém sledu pamatují na obchodní partnery.
Veřejně dostupný je také rejstřík plátců DPH http://adisreg.mfcr.cz, www.daneelektronicky.cz, o exekucích na obchodní podíl nebo o zástavních právech (oboje ve Veřejném rejstříku), Insolvenční rejstřík https://isir.justice.cz. To vše za předpokladu, že subjekt má nějakou historii podnikání a už se někdy do potíží dostal. Je poměrně snadné získat informace o nesolidních partnerech a obchodům s nimi se vyhnout.
Hledání ve veřejných rejstřících firem je vždy vhodné doplnit i o hledání o konkrétních představitelích těchto firem, o jiných subjektech, v nichž působili v minulosti. Pozornost je nutno věnovat také dostupným osobním údajům, např. bydlišti jednatele: V extrémním případě může být umístěno na městském úřadě. Pokud je tomu tak, může to už být důvod k velké ostražitosti.