7 způsobů, jak financovat začátek i vašeho podnikání

Máte skvělý podnikatelský plán, ale na rozjezd vám chybí peníze? Nezoufejte, je tu hned sedm způsobů, jak získat finance do začátku podnikání. A nejen to. Některá řešení vám přinesou mnohem více než peněžní pomoc.

fnnp

1.      Rodina a přátelé

Nejsnazší a nejlevnější variantou jsou rodinní příslušníci a přátelé. Máte-li v rodině dobré vztahy, máte šanci, že získáte půjčku ihned a levně. Avšak při bezúročném půjčení peněz od známých vše dobře zvažte a neopomínejte na smlouvu. Ne nadarmo se říká, že: „Dobré účty dělají dobré přátele.“ Později byste svého činu mohly litovat obě zúčastněné strany. Pokud si tedy půjčujete od rodiny či přátel nikdy se nespokojujte s ústní dohodou, vše sepište a stanovte si dobu splatnosti i se sankcemi z prodlení. „Rodinného investora“ můžete ve vaší nové firmě také zaměstnat.

 

2.      Start-up soutěž

Nemáte kolem sebe nikoho, kdo by vám půjčil peníze? Nevadí, jděte do podnikání sami a bojujte. Pomoci může start-up soutěž, která je výbornou příležitostí pro každého začínajícího podnikatele. V soutěži lze nejen vyhrát finance na rozjezd businessu, ale zároveň získat i řadu skvělých rad, zkušeností a kontaktů. Start-up soutěž pořádají velmi často podnikatelské inkubátory působící při vysokých školách, avšak zúčastnit se jich mohou jak studenti, tak i lidé z řad veřejnosti. V soutěži zjistíte, jak obstojí váš podnikatelský plán u odborné poroty a vyzkoušíte si prezentaci svého businessu.

 

3.      Crowdfunding

Velmi oblíbeným způsobem financování startu podnikání je crowdfunding. V rámci crowdfundingu představíte svůj business plán, ve kterém zmíníte své plány, rizika a cíle. Stačí svým projektem zaujmout širokou veřejnost a za příspěvek nabídnout odměnu. Na rozjezdu podnikání se tak podílí i stovky přispěvovatelů.

 

4.      Investor

Další z možností, jak financovat své začátky v businessu, je investor. Pokud máte dobrý podnikatelský plán, pak najít investora jistě nebude velký problém. Investora hledejte podle typu vašeho projektu. Pamatujte však na to, že počáteční investice nebude zadarmo. Investor po vás bude vyžadovat podíl ve firmě. Na druhou stranu kromě peněz, tito lidé disponují i mnoha zkušenostmi a cennými kontakty.

 

5.      Bankovní půjčka

Peníze na rozjezd podnikání vám půjčí i v bance. Nejen díky Evropskému investičnímu fondu je možné v bankovních domech sjednat výhodný úvěr pro začínající podnikatele. Nezkušení businessmani dnes pro banky již nejsou postrachem. Ba naopak! Důležité je vybrat ten nejlepší úvěr, a to nejen podle úrokové sazby. K efektivnímu porovnání můžete využít chytrý online srovnávač půjček půjčka.co, který vám usnadní hledání.

 

6.      Leasing

Jestliže bankovní půjčka není ten způsob, který hledáte, pak zvolte financování leasingem. I ten vám pomůže s pořízením prvotního vybavení, materiálu, nemovitosti, strojů či automobilu. Avšak není leasing jako leasing. Vybírat můžete ze dvou typů, a to z operativního a z finančního leasingu. Oba mají svá pro a proti. Velkou výhodou operativního leasingu je, že po jeho skončení se předmět stává vaším majetkem.

 

7.      Faktoring

V neposlední řadě v rámci rozjezdu podnikání nelze nezmínit faktoring. Ten funguje na principu prodeji pohledávek, které se předají tzv. faktorovi. Vzniklá pohledávka je tak uhrazena a vy jako prodejce získáte ihned peníze. Bohužel za tento způsob financování zaplatíte a z pohledávky tak získáte méně, než je její hodnota. Výběr specializované společnosti je stejně důležitý, jako porovnání půjček, ať už od bank či nebankovních institucí, proto ho rozhodně nepodceňujte

 

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>