Jak nejlépe zhodnotit svoje peníze?

 

Pokud máte k dispozici peníze, které nebudete v nejbližší době potřebovat, měli byste je rozumně investovat. Jedině tak je můžete zhodnotit. Investováním současně snižujete riziko znehodnocení peněz v důsledku inflace. Jestliže vám chybí nápady, zkuste si přečíst náš článek. Třeba v něm najdete inspiraci.

Konzervativní investoři

                Stavební spoření

Pro konzervativní investory, kteří chtějí maximálně eliminovat riziko spojené s investováním finančních prostředků, je zřejmě nejvýhodnější stavební spoření. Je pravda, že pro mnoho zájemců ztratilo svoje kouzlo kvůli snížení státní podpory a úrokových sazeb. Navzdory tomu se stále jedná o zajímavou investici bez rizika, neboť vklady jsou pojištěny. Někoho může motivovat i možnost následného úvěru ze stavebního spoření.

                Nákup nemovitostí k pronájmu

Tento tip je vhodný zejména pro investory, kteří mají k dispozici větší finanční obnos. Před nákupem např. bytu je dobré zvážit, jakého ročního výnosu můžete dosáhnout. Kalkulace je jednoduchá. Stačí si vypočítat, kolik procent dělají roční čisté příjmy z pronájmu (po zdanění a různých nákladech) z nákupní ceny bytu. Proto nemusí vždy platit, že např. byt v Praze je výhodnější, než na malém městě. Pravdou ovšem je, že byty ve větších městech se obvykle pronajmou s větší pravděpodobností, než na vesnici. To samé platí pro rodinné domy, chalupy apod.

                Nemovitosti a pozemky koupené na spekulaci

Dalším druhem konzervativních investic jsou pozemky, rodinné domy, chalupy, chaty nebo garáže koupené za účelem pouhé spekulace na růst cen v delším časovém horizontu. Tento předpoklad je podle dlouhodobých statistik logický. Přesto se může stát, že dojde k propadu cen. Zrovna tak je potřeba si dávat pozor na nákup v době, kdy je cenový boom. Zapomenout byste neměli ani na to, že domy, chalupy, chaty nebo garáže potřebují nějakou údržbu, aby se z nich nestaly ruiny. Naopak údržba pozemku nestojí skoro nic.

Investor, který se nebojí

                Obchodování s akciemi a komoditami

Obchodování s akciemi a komoditami není pro každého, zejména pokud nechcete využívat služeb třetí strany (obchodníka). Je totiž potřeba sledovat vývoj a dění okolo jednotlivých akcií a komodit. Také se musíte naučit principy obchodování. Někdo říká, že jsou tyto investice loterie. Pravdou ovšem je, že opatrný investor s rozumným přístupem může na obchodování vydělat více, než v případě konzervativních investic. Navíc si vystačíte i s malými částkami, na rozdíl od investice např. do bytu.

                Peer to peer půjčky

Jedná se o specifikou oblast, která zažívá v posledních letech velký růst. Díky peer to peer půjčkám (zkráceně P2P) se může stát každý člověk poskytovatelem rychlých půjček. Stačí se registrovat na portálu některého zprostředkovatele a začít reagovat na poptávky zájemců. Zprostředkování půjček od soukromých osob nabízí např.:

  • Zonky
  • Bankerat
  • Prestito
  • Banking online
  • Žlutý meloun

Tento druh investování do půjček lidé lidem má mnoho výhod. Mezi ty největší patří:

  1. Vlastní pravidla – každý investor si může nastavit svoje pravidla a podle nich vybírat, komu svoje peníze půjčí. Každý musí počítat s tím, že pravidla se musí pohybovat v mezích zákona a v rámci podmínek stanovených zprostředkovatelem.
  2. Zajímavé výnosy – můžete půjčovat zcela spolehlivým nebo naopak rizikovějším žadatelům o půjčku. Míra rizika je oceněna rozdílnou úrokovou sazbou z online půjčky, která ovlivňuje celkový výnos investice.
  3. Minimum starostí – na rozdíl od vlastní soukromé půjčky je u P2P půjček hlavním správcem zprostředkovatel. Ten se stará o administraci, upomínky a mnoho dalšího za poplatek.
  4. Různé druhy půjček – k dispozici jsou půjčky bez registru, půjčky bez doložení příjmů, bez zástavy nemovitosti a další. Nabídku takových půjček najdete například i ZDE.

Je zřejmé, že investovat se dá různě. Výběr záleží jenom na vás. Přesto byste se vždy měli držet základního pravidla, kterým je rozdělení investic do několika oblastí. Jedině tak rozložíte riziko případné větší finanční ztráty.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>