S dobrou strategií a plánem budete slavit úspěch. A to i tehdy, když si na rozjezd musíte půjčit.

Rozjet podnikání v době, kdy je trh již poměrně zasycen, není nic jednoduchého. A rozjet podnikání úspěšně, i jeho úspěch dlouhodobě udržet, to je přímo výzva! Dá se však zvládnout. A základní podmínkou rozhodně není vlastnit vstupní finanční kapitál, ten si víte i půjčit. Klíčové jsou strategie, jasný cíl, ale i komunikace.

Strategie

Strategické plánování je základem každého úspěchu. A i když to tak na první pohled možná nevnímáte, tak strategie uplatňujete i doma – při vedení domácnosti. Finance i jiné potřeby domácnosti, které zajišťují její provoz, se prostě musejí strategicky naplánovat, i když tomu procesu běžně takto neříkáme. A kdo neplánuje, brzy pohoří.

V podnikání je to stejné. Ba vlastně mnohem výraznější! V podnikání jde přece o konečný efekt, a tím je úspěch, pozice na trhu a samozřejmě i ty vydělané peníze. A k dosažení cíle je nutné si cíl stanovit a naplánovat cestu k němu, včetně alternativních možností.

Že strategii sami nezvládnete?

Za to se rozhodně nestyďte. To je běžné pro většinu podnikatelů, protože tady jde o boj pro ostřílené odborníky. Ale ti na trhu jsou a nabízejí své služby. Stačí se porozhlédnout a hlavně sledovat jejich reference. Fungují buď v rámci agentur, nebo i samostatně. Co musíte mít vy, je vize. S tím dalším vám odborníci pomohou. Do jaké úrovně podrobnosti, to záleží pak na konkrétní dohodě obou stran.

Ano, odborníci v této oblasti jsou drazí. Umějí toho hodně, a také si za to nechají zaplatit. Ale jejich služby se vyplatí – i přes vysokou cenu. Proto než myšlenku najmutí odborníků na strategické plánování zcela zamítnete, přemýšlejte nejdříve o jiných zdrojích financování. Třeba rychlé půjčky bez registru vám v řešení nepříjemné situace s chybějící strategií pomohou i tehdy, když vaše banka oznámí, že začínající podnikatelé nejsou těmi, komu půjčuje.

Strategie ruku v ruce s marketingem

Jedna věc je strategické plánování konkrétního podnikání, druhá záležitost je pak samotný marketing. Ano, je propojen se strategií, oba jsou součástí toho druhého, navzájem. Jakmile je od sebe oddělíte, cíle nedojdete. Vždyť jedním z největších témat marketingu je právě strategie. A naopak.

V posledních letech se do popředí dostává tzv. content marketing, česky řešeno obsahový marketing. Ve zkratce jde o plánování, cílení, realizaci a kontrolu obsahu. Ve větších firmách, ale i u menších subjektů bylo mnoha průzkumy potvrzeno, že téměř třetina marketingových rozpočtů je soustředěna právě do obsahového marketingu. A ti, co strategicky plánují, vědí proč tomu tak je.

Nejen obsah, ale i dlouhodobost dělá své

Obsahový marketing má být také dlouhodobý, dlouhodobost však musíte budovat. Nepojede to samospádem. Zde se do popředí opět dostávají vize, cíle a strategie. A jsme zase na začátku – bez strategie ani krok.

Dělat obsahový marketing není jednoduché, ale vyplatí se to. Proto plánujte a zaměřujte se právě na obsahovost každého z vašich sdělení. Sdělení spolu navzájem musejí integrovat, aby lidé poznali, že všechna ta sdělení patří k vám a že jim toho o sobě a své činnosti říkáte v každém sdělení o kousek víc.

V neposlední řadě si zakládejte na distribuci

Máme teď samozřejmě na mysli distribuci obsahových sdělení svým cílovým skupinám. Nikdy nepouštějte svá sdělení zbytečně do hromadného éteru. Nejdříve se strategicky rozhodněte, které komunikační nástroje použijete, ke komu chcete svá sdělení dostat. A taky kdy.

Většina zákazníků totiž už i u nás získala poměrně dost sebejistoty. Takže nikdo nechce něco, co je pro všechny. Teď se vyžíváme v personalizaci a exkluzivitě, dokonce je mnoho takových zákazníků, kteří chtějí značku spoluvytvářet. Využijte toho.

Strategie, obsahový marketing a ani distribuce nejsou nic levného. Ale pokud máte hlavní úvěr ve firmě soustředěn na například financování hmotného majetku, můžete využít financování vedlejším proudem. Tedy například pomocí nebankovních institucí, kde je půjčka ihned na účet běžnou záležitostí. Tato forma úvěru vyřeší mnoho provozních otázek a pomůže nastavit tu správnou strategii, cíl, distribuci. Pokud máte podnikatelský nápad, který je odkázaný na úspěch, nebojte se si na začátek podnikaní půjčit. Náklady se brzy vrátí, když finance správně použijete a budete se řídit promyšlenou strategií.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>