Druhy papíru, které možná ještě neznáte

Kdo se chce prezentovat na veřejnosti, potřebuje k tomu spoustu různých papírů. Nevěříte? Tak si je vyjmenujme: běžný kancelářských papír je pro každého, bez vizitky se taky většina z nás neobejde, pak jsou tu poznámkové bločky, fotky si taky často tiskneme sami. A pak jsou tu ještě různé speciální papíry, které se využívají jenom v určitých oborech a situacích.

 Je to jak přes kopírák

Tohle úsloví zná skoro každý, ale víme ještě, co to ten kopírák vlastně je? Ti starší si dobře pamatují černé nebo modré papíry, které se vkládaly spolu s bílými do psacího stroje a hodně barvily. Správný název je průpisový papír a používá se stále, i když ne tak masově. Je určený pro kopírování v klasických psacích strojích, ale i pro ruční psaní.

Papír s dírkami

V době jehličkových tiskáren v kancelářích byl často k vidění. Dnes se s tabelačním (traktorovým) papírem s vodicími dírkami po stranách setkáme v některých obchodech při tisku účtenky. Některé obchody využívají pokladní tiskárny s traktorovým posuvem a k nim nekonečný pás papíru.

Čtvrtky na kreslení

Ze školy známe čtvrtky tvrdého kreslicího papíru na kreslení, na které jsme štětcem nebo pastelkami vytvářeli svá umělecká díla zdobící pak nástěnky třídy a školních chodeb. Používají je při své práci i dospělí, v kancelářích a dílnách se bez nich mnozí neobejdou. Čtvrtky mají gramáž nejčastěji 200 g/m2 a jsou jasně bílé.

Papírová vizitka pro každého

Vizitka se hodí při setkání podnikatelů pro zapamatování a rychlé předání kontaktních údajů, při náhodném setkání s bývalým spolužákem, kamarádem nebo známým. Nikdy nevíte, koho potkáte a budete mu chtít rychle sdělit, kde vás najde. Vizitky si můžeme vyrobit i sami v menším počtu kusů. Slouží k tomu tvrdý papír už přímo vyražený v požadovaném rozměru, vždy 10 vizitek na A4. Papír o gramáži 220 g je vhodný pro tisk vizitek, komplimentek, přání, pozvánek… Pro tisk v laserových i inkoustových tiskárnách, kopírkách.

Papíry dekorativní a se vzory

Pro reprezentativní účely, na tisk pozvánek, diplomů, certifikátů apod. se nabízí luxusní papíry se zvláštní strukturou, třeba s ražbou plátna (fine linen) nebo plstěné jizvy (tradition), nebo barevné s předtištěnými vzory určené pro tisk i ruční psaní.

 

Vhodný papír pro konkrétní příležitost si podle míry své kreativity jistě vybere každý.

 

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>