Obchodní společnosti – obecně

 

Obchodní společnost je právnická osoba založená za účelem podnikání více osob nebo ve větším rozsahu. Společnostmi jsou veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, akciová společnost, evropská společnost a evropské hospodářské zájmové sdružení.

Založení a vznik společnosti jsou dva rozdílné pojmy. V první etapě dochází k založení firmy a ve druhé etapě dochází k jejímu vzniku jako právnické osoby, a to ke dni zápisu do obchodního rejstříku. V období mezi založením a vznikem nemá ještě obchodní společnost právní subjektivitu. Společníci jsou jenom v postavení zakladatelů, ne společníků.

 

Jednání před vznikem společnosti

V případě, že někdo jedná jménem společnosti před jejím vznikem,  je z tohoto jednání zavázán. Pokud společníci tato jednání schválí do 3 měsíců od jejího vzniku, platí, že společnost byla zavázána z těchto jednání už od počátku.

V případě, že společníci jednání neschválí, zůstanou z těchto jednání zavázány osoby, které jménem společnosti jednaly.

 

Založení a vznik obchodní společnosti je v zásadě složitý proces navazujících právních a souvisejících úkonů a je časté, že zakladatelé tuto činnost svěřují do rukou svých advokátů nebo specializovaných firem, které připraví veškeré nutné dokumenty a postarají se o celý proces založení a vzniku obchodní společnosti včetně komunikace s příslušnými soudy a úřady. 

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>