Založit si firmu na vlastní pěst nebo jít do ready made?

Opustit vyhřáté zaměstnanecké místečko a pustit se do budování vlastní firmy vyžaduje odvahu a ocelové nervy. Co všechno musíte zařídit a za jak dlouho začnete vlastně podnikat?

Než navštívíte notáře

K založení firmy potřebujete v první řadě notáře, který s vámi sepíše zakladatelskou listinu. Ještě před schůzkou s ním si promyslete, jak bude konkrétně zakladatelská listina vypadat:

  • vyberte si název společnosti
  • zvolte si sídlo společnosti
  • určete si výši základního kapitálu (a pamatujte na to, že čím vyšší bude, tím důvěryhodněji bude vaše firma působit)
  • rozhodněte se, jaký typ společnosti chcete založit (stačí vám společnost s ručením omezeným nebo potřebujete akciovku?)
  • zvažte, kdo bude váš společník, kdo jednatel a zda budete mít také představenstvo
  • a zapřemýšlejte, v čem vlastně chcete podnikat

Poté si projděte seznam živností, abyste věděli, jaké živnosti chcete do živnostenského rejstříku vlastně zapsat, a zjistěte si, k jakým daním musíte společnost registrovat.

Vzhůru za notářem

Výše uvedené body u notáře sepíšete do formy zakladatelské listiny. Tím učiníte první krok k založení své vlastní firmy. Co je potřeba pro získání IČ udělat dál?

  • podepíšete nájemní smlouvu s majitelem objektu, kde chcete umístit sídlo společnosti, a získáte jeho písemný souhlas se svým záměrem
  • zajdete do banky, kde si založíte účet společnosti a složíte na něj základní kapitál
  • registrujete si na živnostenském úřadě zvolené živnosti

TIP!: Chybí vám trpělivost při jednání s úřady nebo prostě jen nemáte čas zařizovat všechno osobně? Kupte si ready-made společnost, se kterou podnikáte už druhý den.

A co dál?

Vezměte všechny potřebné dokumenty (tj. minimálně zakladatelský dokument, výpis ze ŽR, potvrzení o složení kapitálu, souhlas s umístěním sídla) a připravíte se psychicky na zápis do obchodního rejstříku. Ten můžete provést dvěma způsoby

1) dostavíte se na příslušný rejstříkový úřad a odevzdáte tam všechna lejstra (nebo je pošlete elektronicky přes datovou schránku) a počkáte dalších 5-15 dnů na registraci

2) vrátíte se k notáři, který vaši firmu zapíše do rejstříku v podstatě ihned a dokumenty zašle digitálně na soud sám

Kdy tedy začnete reálně podnikat?

Pokud poběží vše jako na drátkách a vy budete mít všechny dokumenty v pořádku, zvládnete oběhat všechny úřady zhruba za osm hodin. Vzhledem k tomu, že tyto instituce jsou zpravidla rozstrkány po celém městě, vyhraďte si na zakládání firmy raději několik dnů.

V případě, že firmu registrujete přes rejstříkový soud, připočítejte si ještě minimálně 10 pracovních dnů, při registraci přes notáře minimálně 5 pracovních dnů. Nechce se vám čekat a zařizovat všechno osobně? Využijte možnosti koupit si předzaloženou ready-made společnost, která má všechny náležitosti vybavené. Během jediné schůzky získáte novou firmu s čistou obchodní historií a podnikat můžete hned druhý den po koupi. Pokud upřednostňujete mít společnost přesně na míru, volte službu založení společnosti. Potrvá to sice o něco déle, ale můžete si navolit individuální konfiguraci společnosti.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>