Stanovy spolku
Spolek je nezisková právnická osoba, kterou legislativně upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (nový občanský zákoník – NOZ), ve svých paragrafech 214 až 302.
Stanovy jsou zakládajícím dokumentem každého spolku. Rozsah informací, které musí stanovy každého spolku obsahovat, stanoví paragrafy 21á a následující NOZ.
Stanovy spolku musí obsahovat minimálně následující údaje:
- název spolku včetně označení „spolek“, „zapsaný spolek“ nebo zkratku „z. s.“
- sídlo spolku
- účel spolku
- práva a povinnosti členů vůči spolku, popřípadě určení způsobu, jak jim budou práva a povinnosti vznikat
- určení statutárního orgánu
Stanovy jsou uloženy v úplném znění v sídle spolku, vkládají se do Sbírky listin.
Stanovy určí formu statutárního orgánu, tedy zda bude kolektivní – výbor, nebo individuální – jestli bude mít spolek předsedu. Určí také nejvyšším orgán spolku. Nejvyšší orgán spolku rozhoduje o zaměření hlavní činnosti spolku, o změně stanov, schvaluje výsledky hospodaření spolku a rozhoduje i o zrušení spolku s likvidací nebo o jeho přeměně. Nejvyšším orgánem spolku je zpravidla členská schůze.
Pokud to stanovy určí, může být statutární orgán spolku i jeho nejvyšším orgánem.
Stanovy mohou případně určit také další orgány jako kontrolní komisi, rozhodčí komisi apod. Orgány spolku mohou být pojmenovány libovolně, pokud svým názvem nevzbudí klamný dojem o své povaze.
Stanovy určí způsob vzniku a zániku členství, možnosti vyloučení člena ze spolku i způsob zápisu a výmazu členů v seznamu členů, pokud je veden, a také způsob zpřístupnění tohoto seznamu, popřípadě stanoví, že zpřístupněn nebude. Pokud stanovy nestanová jinak, je členství ve spolku vázáno pouze na osobu člena a nepřechází na jeho právního nástupce.
Stanovy rovněž stanoví, že organizační složkou spolku bude pobočný spolek, nebo stanoví způsob, jakým lze pobočný spolek založit.
Pokud stanovy určí, že statutární orgán spolku i jeho nejvyšším orgánem a není-li tento orgán schopen po dobu delší než jeden měsíc vykonávat svou působnost, má minimálně pětina členů spolku právo svolat shromáždění všech členů spolku. Na shromáždění v tomto případě přechází působnost nejvyššího orgánu spolku.