Nepodceňujte smlouvy

Štítky: ,

Mnoho začínajících podnikatelů je nadšených ze svého podnikatelského nápadu, natěšených na výsledky svého podnikání a často podcení nutnost svůj nápad kvalitně ochránit. Právní náležitosti svého byznysu nepovažují v prvních chvílích za důležité. Opomíjení smluvní stránky podnikání se však v dalších etapách podniku nemusí vůbec vyplatit.

Celá řada začínajících podnikatelů podniká na základě důvěry, někteří se dokonce smlouvami nezabývají vůbec. Šetření na právních službách může však nakonec skončit zbytečně drahou zkušeností. Neznalost zákona může podnikatele v důsledku připravit i o celý byznys.

Narazit můžete prakticky s čímkoli. Např. v případě pronájmu výrobních prostor. Pronajmete si halu, nakoupíte stroje, spustíte výrobu, zboží jde na odbyt. Časem se ale ukáže, že výrobní hala má celou řadu vad, nad kterými jste zpočátku mávli rukou. Když už na průběžné opravy nestačíte, obrátíte se na pronajímatele se žádostí, aby provedl opravy svého objektu. Pronajímatel opravu neprovede ani po opakovaných urgencích z vaší strany. Zkusíte tedy přestat platit nájem, protože nechcete platit za nefunkční prostory. A problém je na světě: Pokud jste v nájemní smlouvě neměli jasně vymezena práva a povinnosti obou stran a pokud nemáte řádně zdokumentované veškeré své urgence oprav, existují pouze důkazy PROTI vám, že neplatíte nájem a tak jste porušil nájemní smlouvu.

Proto je důležité hned zpočátku všechny obchodní vztahy smluvně ošetřit a do smlouvy uvést povinnosti obou smluvních stran včetně sankcí za případné neplnění kterékoli ze smluvních povinností. Obchodním vztahem je v tomto případě také pronájem haly, ať už se jedná o pronájem velké tovární haly na výrobu traktorů od velké korporace nebo o půjčení stodoly či malé dílny od souseda k provozování malé manufaktury.

Není dobré smlouvy podcenit, použít vzory smluv např. z internetu, vždy se vyplatí konzultace s odbornou právnickou firmou, která poskytuje kvalitní právní služby v oblasti obchodního práva.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>