Zákon o obchodních korporacích neznamená pouze změnu stanov

Štítky: , ,

Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, začal platit začátkem roku 2014. Firmy se musí ustanovením nového zákona zcela podřídit do konce roku 2015. Některá ustanovení je však nutno naplnit již do konce června 2014. Mezi tato povinná ustanovení patří především přizpůsobení stanov společnosti a dalších klíčových dokumentů novému zákonu. Bez toho hrozí firmám zrušení a likvidace.

Firmy tedy mají možnost se rozhodnout, zda do začátku prázdnin provedou pouze povinné změny a další změny podle zákona o obchodních korporacích provedou až v průběhu roku 2015, nebo zda se přizpůsobí novému zákonu kompletně již nyní, do konce června 2014.

Pokud se společnost rozhodne provést veškeré změny najednou již nyní, může tím předejít právním nejasnostem a zároveň ušetřit náklady na implementaci nové právní normy do svých dokumentů. Bude totiž platit pouze jednou za advokátní a notářské služby, které jsou se změnou spojené.

Právní nejasnosti, které by firmě hrozily při postupném podřizování novému zákonu, mohou vyplývat z faktu, že může docházet k výkladovým problémům a nejasnostem spojeným s rozdíly mezi starými a novými zákony. Na vnitřní poměry ve firmě by se ještě vztahoval částečně obchodní zákoník a současně se na ni aplikovala také nová právní úprava, což je rizikové právně i hospodářsky. Nemuselo by být ve všech případech zřetelné, který právní režim se uplatní. Firmy by musely paralelně pracovat se starým obchodním zákoníkem a zároveň s novým zákonem o obchodních korporacích.

Pokud se tedy podřídí novému zákonu o obchodních korporacích jako celku, budou mít při obchodních jednáních jistotu, která právní úprava se na ně bude nadále vztahovat.

Advokátní kanceláře jsou připraveny podnikatelům s jejich dokumenty pomáhat kdykoli, zároveň jsou schopny doporučit, jaký postup je pro konkrétní firmu ten nejvýhodnější a společně s nimi tak zajistit, aby jejich firmy byly uvedeny do souladu s novým zákonem včas, správně a co nejfektivněji.

Napsat komentář

Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>